Tülin Şahin

Danışman & Eğitmen

2011 yılından bu yana danışman ve eğitmen olarak çalışan Şahin, 1999-2011 yılları arasında, biri İtalya’da olmak üzere 5 ayrı fabrikada otomotiv sektöründen uluslararası petrol hat ihalelerine kadar çeşitli müşterilere çelik boru üretip satan Borusan Mannesmann Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin tüm fonksiyonları için kalite yönetimi, çevre yönetimi, iş sağlığı ve güvenliği yönetimi, müşteri memnuniyeti yönetimi, yalın dönüşüm ve yalın 6 sigma yayılımından sorumlu Yönetim Sistemleri Müdürü görevini yürütmüştür. Görev süresi boyunca değer akışı haritalama, 5S, yerinde kalite, FMEA, SMED, görsel fabrika, kaizen, bireysel öneri sistemi, yalın üretim organizasyonu çalışmalarında eğitmen ve uygulayıcı olarak yer almış, dönüşüm liderliği yapmıştır.

Yalın 6 Sigma yayılım sorumlusu olarak siyah kuşak ve uzman yeşil kuşakların seçimi, stratejik plana hizmet edecek proje konularının belirlenmesi ve takibi, Yalın 6 Sigma eğitimlerinin planlanması ve şirket içi eğitimlerin uygulanması, Yalın 6 Sigma uygulamalarının ve bilincinin yayılımı için iletişim planlarının hazırlanması ve uygulanması görevlerini gerçekleştirmiştir. Ayrıca Yalın 6 Sigma Siyah Kuşak eğitimini başarı ile tamamlayarak Siyah Kuşak olarak projeler gerçekleştirmiş, çok sayıda Uzman Yeşil Kuşak projelerine koçluk yapmıştır.

Borusan’da Yönetim Sistemleri Müdürü olarak QS 9000 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi , OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 10002 Müşteri Şikayetleri Yönetim Sisteminin kurulması ve geliştirilmesi çalışmalarının liderliğini yapmıştır. ISO 9001 baş denetçi, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 10002, ISO 17025 iç denetçi sertifikalarına sahip olarak, 70 kişilik bir iç denetçi havuzu ile iç denetim fonksiyonunu yürütmüştür. Holding projeleri olan VOC-Müşteri Sesinin Yönetimi ve ERM-Kurumsal Risk Yönetimi projelerinin kendi şirketinde kurulum ve yayılım sorumluluğunu üstlenmiştir. Borusan Mannnesmann İzmit Fabrikası’nda TS/EN ISO/IEC 17025 in laboratuvar yönetim sisteminin kurulmasında görev almıştır. Firmanın sera gazı emisyonun hesaplanması ve azaltma planlarının hazırlanması projesini yönetmiştir.

1997-1999 yılları arasında Banat Fırça ve Plastik Sanayi A.Ş’de Kalite Mühendisi ve Kalite Müdürü olarak çalışmış; kurumda kalite sisteminin kurulması, ISO 9001 belgelendirme projesini yönetmiştir. Ayrıca proses, ürün ve girdi kalite kontrol, laboratuvar ve müşteri şikayetleri yönetimi görevlerini de üstlenmiştir.

1995 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun olan Tülin Şahin, 1997 yılında aynı üniversitede işletme yüksek lisansını tamamlamıştır. Çalışma hayatına Türkiye’nin ilk bilişim eğitim firmalarından Bilginç IT Akademi’de eğitmen olarak başlamış; Microsoft’un ilk sertifikalı eğitmenlerinden biri olarak, eğitim planlarının hazırlanması, eğitim ve hizmet çözümleri konularında görev almıştır.

Şahin, halen Üretim Yönetim Sistemleri, Çevre Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği konularının yanında Otomotiv Sektörü'nde tüm mevcut standartların yerine geçecek bir standart olarak oluşturulan ISO/TS 16949 standardı konusunda da kurum ve denetçilere yönelik eğitim ve danışmanlıklar vermektedir.