Faik Başar

Danışman & Eğitmen

Faik Başar’ın finans alanında 30 yılı aşkın yöneticilik tecrübesi bulunmaktadır. 1979’dan 2000’e kadar Netaş, Unilever, L’Oréal, Universal Engraving, Eti Pazarlama ve Herbalife şirketlerinde Finans Müdürlüğü, Finans Direktörlüğü ve Genel Müdürlük görevlerinde bulunmuştur. Çok iyi düzeyde Fransızca ve İngilizce bilen Faik Başar, 2000 yılından itibaren finansal konularda danışmanlık, koçluk ve eğitim hizmetleri vermektedir.

Faik Başar, 1972 yılında Saint Joseph Lisesini, 1978 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesinin İşletme Bölümünü bitirmiş ve 1981 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden MBA derecesi almıştır. 1990 yılında ise Fransa’nın önde gelen üniversitelerinden INSEAD bünyesindeki kurumsal eğitim kuruluşu CEDEP’in ‘genel yönetim’ kursunu başarı ile tamamlamıştır. Çalışma hayatı boyunca finansal planlama, bütçeleme, raporlama, finansal model ve yöntemlerin oluşturulması, genel yönetim, lojistik gibi konuların yanı sıra, özellikle finans alanında şirket içi eğitim konusunda uzmanlaşmıştır.

Eğitim verdiği şirketler arasında Koçbank, Akbank, Halkbank, YKB, Garanti Bankası ve Garanti grup şirketleri, Finansbank, Ziraat Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Denizbank, THY, TKV, Lafarge, Eczacıbaşı Holding, Kibar Holding, EDU Sabancı Üniversitesi, Otoyol, Kordsa Global, Akçansa, Brisa, Global Bilgi, Turkcell, Vodafone, Mercedes Benz, Eurobank Tekfen, Sabancı Holding gibi kuruluşlar bulunmaktadır. Ayrıca, Afrika ülkeleri kalkınma bankalarına, ADFIMI bünyesinde finansla ilgili çeşitli konularda eğitimler vermiştir. Finansal koçluk konusundaki hizmetlerinden ise Turkcell, Global Bilgi, Omsan, Huhtamaki, İDO, Ülker gibi şirketler yararlanmıştır.